Anglojęzyczna Szkoła Podstawowa

PRIMARY STEPS

 

Jak nauczyć dzieci przedsiębiorczości, jak pobudzić je do kreatywnego myślenia i działania?

Tego zadania podjęła się wychowawczyni klasy 3a - Pani Krysia Pisarek,  realizując program, który ma na celu ukazywanie uczniom  jak istotna w praktycznym funkcjonowaniu każdego  przedsiębiorstwa  jest wszechstronna wiedza,  doświadczenie,  kreatywność i otwartość na nowe wyzwania.

W ramach projektu uczniowie odwiedzają różne zakłady/firmy/przedsiębiorstwa, poznają jak w praktyce wygląda praca bankiera , lekarza, prawnika, etc., jaka jest ich odpowiedzialność, z czym się borykają na co dzień, co daje im największą satysfakcję i radość z wykonywanej pracy.

Uczniowie mają możliwość zadawania pytań, podglądania ‘od kuchni’ pracy specjalistów oraz przeprowadzania z nimi wywiadów. Ta część warsztatów cieszy się największym zainteresowaniem naszych uczniów.

Relacje z dotychczasowych zadań :

1.Wycieczka do Banku.

Wycieczka do Banku BPH O/ Bielsko-Biała, przy ul. Szkolnej zainaugurowała nasz projekt. Uczniowie przeprowadzili wywiad z dyrektorem Banku BPH, panem Dariuszem Hutor, który bardzo kompetentnie i wyczerpująco ukazywał odpowiedzialną ale i satysfakcjonującą pracę na stanowisku kierowniczym w dużym banku, wyjaśnił znaczenie wykształcenia zarówno ekonomicznego, jaki prawniczego oraz umiejętności pracy z zespołami ludzkim. Pani Renata pokazała nam różne stanowiska obsługi klienta i wyjaśniła znaczenie dbałości o dobro klienta i jego finansów.

 

 2.Wycieczka do Auchan.

Klasa 3A wybrała się tym razem do Hipermarketu Auchan. Dzięki przychylności Dyrektora Auchan uczniowie mogli poznać funkcjonowanie dużego przedsiębiorstwa handlowego. Pani kierownik Monika była naszym doskonałym przewodnikiem. W piekarni zobaczyliśmy cały proces robienia pysznych pączków i pieczywa, a uwieńczeniem było samodzielne wykonywanie przez uczniów owocowej tarty. Wśród wielu ciekawych i bardzo potrzebnych stanowisk w tak dużym przedsiębiorstwie zobaczyliśmy jak wygląda monitoring obiektu oraz odpowiedzialna praca kasjerki . Każdy z nas mógł skasować i zapakować towary. Dowiedzieliśmy się, że oprócz kwalifikacji ważna jest także pasja i zamiłowanie do wykonywanej pracy.

 

3.Lekcja konsumencka - warsztaty prowadzone przez rodzica w kl.3A

Lekcje przedsiębiorczości w klasie 3A, to nie tylko wycieczki do zakładów i firm ale również ciekawa i efektywna współpraca z naszymi rodzicami, którzy dzieląc się swoją nabytą wiedzą, umiejętnościami edukacyjnymi, wzbogacają doświadczenia uczniów. Pani Michalina, mama Karolinki przygotowała i przeprowadziła bardzo kształcącą, aktywną lekcję konsumencką. Uświadamiała i wyjaśniała na przykładzie piramidy żywienia i bogatych materiałów znaczenie hasła „Jesteś tym, co jesz” . Uczniowie, w oparciu o listę zakupów, samodzielnie dokonywali wyboru zdrowych i wartościowych produktów, zwracali uwagę na ich skład i termin przydatności do spożycia. Ta atrakcyjna lekcja, połączona z mądrą zabawą, świetnie poprowadzona przez rodzica, zakończona smacznym podwieczorkiem, zrobionym przez Panią Michalinę wywarła duże wrażenie na uczniach, są bogatsi w wiedzę, jaką z niej wynieśli-DZIĘKUJEMY!

 

4. Wycieczka do Książnicy Beskidzkiej.

Trzecioklasiści z Primary Steps wyruszyli na kolejną lekcję przedsiębiorczości, tym razem byliśmy w Książnicy Beskidzkiej i połączyliśmy naukę z fantastyczną przygodą z Panem H.CH. Andersenem. Uczniowie pod opieką wspaniałych pań wgłębiali się w pojęcia katalogów, zbiorów, działów, oglądali archiwalne już papierowe rejestry, zaglądali do nowoczesnych ,zmechanizowanych części Książnicy. Przeprowadzili wywiad z przedstawicielem Działu Zbiorów dla Dzieci na temat atrakcyjności pracy, kwalifikacji i ciekawostek z nią związanych. Była niekonwencjonalna zabawa w podchody i ciekawe spotkanie z duńskim pisarzem panem Andersenem. Udało się wykonać wszystkie zadania i rozwiązać literacką zagadkę „Brzydkie kaczątko”. Takie spotkania są owocne oraz motywujące, nadal będziemy wypożyczać i czytać książki, to świetna, intelektualna podróż.

 

5.Spotkanie z perkusistą

Tym razem ciekawy gość, Pan Szymon - PERKUSISTA, muzyk zespołu YOUNG&NAIVE, przybył do szkoły z super sprzętem i pasją. Było głośno, a kto chciał, mógł spróbować swoich możliwości na perkusji elektronicznej. Okazuje się, że wśród STEPSÓW mamy wielu zdolnych perkusistów i perkusistek ;)