Anglojęzyczna Szkoła Podstawowa

PRIMARY STEPS

The summary of the School Year 2014/2015
Wakacje to najlepszy czas, żeby podsumować ostatni roku szkolny w "Primary Steps"! Powróćmy choć na moment do ciekawych zajęć, wspaniałych uroczystości i niezapomnianych wspomnień naszych uczniów.   

Piątkowe Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego w "Primary Steps" dostarczyło nam wszystkim ogrom niesamowitych emocji i wzruszeń. Zarówno Zerówkowicze jak i Pierwszoklasiści przygotowali wspaniały program artystyczny, który podsumował cały rok pracy zarówno dzieci, jak i nauczycieli. Teraz przyszedł czas na zasłużone wakacje! Do zobaczenia we wrześniu!

Na czerwcowym  Forest School, uczniowie mieli okazję wykonać łuki i proce. Las zmienił się nie do poznania, ale nasze szałasy wykonane w maju wciąż były na miejscu.  Po zajęciach w lesie uczniowie uczcili ostatnią w tym roku wyprawę do Wapienicy wizytą w Krzywej Chacie i pieczeniem kiełbasek. 

W środę naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście. Sowy, sokoły i jastrzębie prezentowały nam swoje umiejętności. Uczniowie zapoznali się z budową i środowiskiem życia ptaków oraz poznali takie pojęcia jak szlara, kamuflaż czy szpony.  

 

W środę uczniowie naszej szkoły mieli niesamowitą okazję, by spotkać się z piłkarzami klubu TS Podbeskidzie i zwiedzić kulisy stadionu. Jednym z punktów spotkania był konkurs wiedzy o naszej drużynie i zabawy na murawie, w tym strzały karne. Spotkanie zakończyło się rozdaniem klubowych upominków, pamiątkową sesją fotograficzną i podziękowaniem za zorganizowanie spotkania. Jeszcze raz bardzo dziękujemy i gratulujemy pozostania w Extraklasie !

W ramach majowych zajęć dodatkowych dzieci z Primary Steps nie próżnowały. Na lekcjach z języka hiszpańskiego przygotowały przepiękne laurki z okazji Dnia Matki, na zajęciach umuzykalniających nauczyły się piosenki "Moja mama" oraz stworzyły orkiestrę perkusyjną, która towarzyszyła muzyce Johanna Straussa. Ponadto poszerzyły swoją wiedzę o taktyczne sztuczki szachowe tj. podwójne uderzenie oraz związanie.  Podczas "Laboratorium Młodego Einsteina" dzieci eksperymentowały z grawitacją!

W piątek w naszej szkole odbyło się wspaniałe przedstawienie z okazji Dnia Rodziny. Uczniowie Primary Steps przygotowali interesujący i wzruszający program artystyczny na cześć swoich rodziców. Ponadto dzieci samodzielnie przygotowały przepiękne portrety, które stanowiły integralną część dekoracji. 

W środę odbyła się szkolna wycieczka do Chorzowa. Pierwszaki odbyły spotkanie  edukacyjne w Planetarium Astronomicznym pt. Wędrówki po nocnym niebie – był to niesamowity seans na żywo. Natomiast Zerówkowicze spędzili czas w Chorzowskim Ogrodzie Zoologicznym, poznali  główne funkcje ogrodu zoologicznego i poszerzali edukację przyrodniczą.  Zakup pamiątek , smaczny  obiad w eleganckiej restauracji i zabawy na placu zabaw w parku były dodatkowymi atrakcjami dla dzieci.

Na majowej wyprawie w ramach Forest School dzieci wykonały piękne leśne bransoletki oraz prawdziwe szałasy mogące pomieścić co najmniej dwóch mieszkańców. Miło nam było gościć mamy naszych uczniów, które pomogły drużynom wykonać zadanie. Dostrzegliśmy także zmiany jakie zaszły od naszej poprzedniej wizyty. Drzewa są już w pełni zielone, a ptaszki tak jakby głośniej i radośniej ćwierkały zwiastując przyjście lata.

We wtorek  odbyła się fascynująca i bardzo emocjonująca wyprawa uczniów z Primary Steps do świata egzotycznych zwierząt.  W Gemini Park byliśmy na doskonałej lekcji  przyrody. Podczas  interaktywnej prelekcji prowadzonej przez pana Andrzeja, uczniowie poznali budowę egzotycznych stworzeń, dowiedzieli się czym się żywią i kto jest ich naturalnym wrogiem. Był to też moment wielkiej próby, który uczeń  się odważył, mógł pod bacznym okiem hodowcy głaskać, brać na rękę, robić zdjęcia m.in. z pająkiem tarantulą, skorpionem, jaszczurką brodatą czy wężem.  

W poniedziałek dzieci z Primary Steps obchodziły brytyjskie święto „Maypole Day”! To święto związane jest z nadejściem wiosny oraz słupem majowym, który udekorowany jest kwiatami i wstążkami. Nasi uczniowie nauczyli się specjalnego tańca, który tańczy się wokół słupa oraz skosztowali tradycyjnych brytyjskich ciast. W Wielkiej Brytanii „Maypole Day” obchodzony jest 1 maja. 

W kwietniu przedszkolaki z Primary Steps odkrywają tajemnice przyrody. Prowadziły obserwacje zasadzonych w marcu roślin i skrupulatnie notowały swoje uwagi. Lubią też pisać, liczyć i rozwiązywać zagadki na tablicy interaktywnej. Ich małe dłonie przygotowują się do pracy w pierwszej klasie: malują palcami na dużym arkuszu i piszą literki  na talerzykach pokrytych kaszą manną. W ramach zajęć tanecznych uczniowie poznali Polkę, Walca Angielskiego, Sambę i Cha-Chę. Na lekcjach j. hiszpańskiego dzieci opisywały i rysowały swoje pluszaki oraz przygotowywały projekty dotyczące wiosny. Ponadto poznały w jaki sposób tworzy się mapy pamięci oraz eksperymentowały na zajęciach "Laboratorium Młodego Einsteina". 

Niedziela 26 kwietnia przejdzie do historii naszej szkoły, jako kolejny wielki sukces uczniów  „Primary Steps”. Reprezentanci klasy I a: Amelka, Karolinka, Oliwia, Kuba i Rafał wraz z wychowawcą Panią Krystyną Pisarek oraz  towarzyszącymi rodzicami, rodzeństwem i przyjaciółmi z IH wyruszyli na 38 Bielski Rodzinny Rajd  Rowerowy pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Na iście mistrzowskiej trasie, pierwszoklasiści spisywali się znakomicie – przejechali  prawie 30 km,ale było warto! Nasza drużyna zdobyła nagrodę i  Puchar dla Najliczniejszej Reprezentacji Szkoły Podstawowej! GRATULUJEMY!

W czwartek dzieci z Primary Steps świętowały Międzynarodowy Dzień Języka Angielskiego. W 65 krajach na całym świecie język angielski  jest jednym z oficjalnych języków, natomiast w 35 jest to jedyny oficjalny język. Dzień ten obchodzi się co roku 23 kwietnia, który zbiega się z datą urodzin Williama Shakespeare'a. Dzieci śpiewały piosenki, uczuły się Angielskich tańców oraz dekorowały babeczki flagami z krajów anglojęzycznych.

Podczas kwietniowego wyjazdu na Forest School dzieci przygotowywały się do wykonania zadania na konkurs ekologiczny. Praca w grupach pozwoliła na doskonalenia umiejętności społecznych, trzeba było podejmować trudne decyzje w grupie unikając konfliktów i kłótni. Dzieci miały za zadanie zgromadzić potrzebne materiały do wykonania ekologicznego krzesła. Zgodnie z zasadą obowiązującą na każdym wyjeździe, można było zbierać tylko te rzeczy, które już leżały na ziemi. Nie zrywaliśmy żadnych gałęzi, nie niszczyliśmy krzaków ani drzew, dbając o budzącą się do życia przyrodę. Podczas zajęć dzieci wykazały się olbrzymią kreatywnością z zakresu inżynierii, konstruując „przy okazji” swoje własne pomysły na wykorzystanie patyka i sznurka. Tak powstały wspaniałe łuki i  wędki. Zgromadzone materiały zostały spakowane i zawiezione do szkoły gdzie uczniowie przystąpili do tworzenia prac konkursowych. Konkurs trwa. Nie możemy się już doczekać efektów, czyli wspaniałych ekologicznych krzeseł. 

W środę  odbyło się I ważne dla tworzącej się historii naszej szkoły wydarzenie. Pierwszaki zaprosiły swoich rodziców na spotkanie z poezją dziecięcą. Przed prezentacją  niesamowitych umiejętności recytatorskich; wybitnym uczniom klasy I a – Olimpijczykom Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpusek  sesja zimowa wręczono nagrody i wyróżnienia  za osiągnięte wyniki.  Spośród 11 startujących uczniów z j. angielskiego mamy aż 8 laureatów – to wynik na miarę Szkoły Anglojęzycznej, ponad to  mamy aż 3 laureatów, wśród których jest  Karolinka Koralewska – zdobywczyni dodatkowej nagrody książkowej za zajęcie 5 miejsca. Gratulujemy!

W ramach zajęć z języka hiszpańskiego i języka niemieckiego dzieci poznały słownictwo związane Wielkanocą oraz wykonały wspaniałe projekty związane z tymi Świętami, obchodzonymi zarówno w Hiszpanii, jak i w krajach niemieckojęzycznych. 

30 marca odbył się „Pierwszy Szkolny Konkurs Recytatorski” zorganizowany przez Panią Krystynę Pisarek. Z dumą podkreślamy wysoki poziom przygotowania uczestników do konkursu, różnorodność utworów i piękną ich recytację. Jury konkursu reprezentowane przez Pani Alicję Jurzak - dyrektora szkoły, Panią Katarzynę Tokarz – przedstawiciela Rady Rodziców szkoły oraz Panią Annę Uczniak – pedagoga szkoły, miało trudne zadanie i po długich obradach wyłoniło laureatów konkursu:
I miejsce – Mikołaj Pryszcz  za wiersz Juliana Tuwima „Okulary”
II miejsce – Oliwia Pawlus  za wiersz Juliana Tuwima „Okulary”
III miejsce – Rafał Waloszek za wiersz Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”
Każdy uczestnik Konkursu otrzymał dyplom wyróżniający oraz nagrodę książkową ufundowane przez naszą szkołę. 

Nasi uczniowie mieli kolejną, niesamowicie piękną przygodę edukacyjną: poznali kulturę, tradycję i wiele ciekawych informacji o kraju naszego kolegi Tymura - Ukrainie. Dziękujemy Mamie Tymura za przygotowanie bogatego w różne elementy spotkania. Była prezentacja multimedialna, pokaz „ukraińskiego rucznika” , poznaliśmy pismo  cyrylicę oraz pouczającą bajkę o starym, wyrzuconym niepotrzebnym gospodarzom psie i wilku. Tymur z Mamą przygotowali dla każdego miłe niespodzianki z Ukrainy: flagi i bransoletki 

20 marca nasi uczniowie wyruszyli na poszukiwanie wiosny. Zgodnie z tradycją pożegnaliśmy zimę topieniem Marzanny oraz głośnymi okrzykami „Żegnaj zimo! Witaj wiosno!” Dzieci zaśpiewały Marzannie piosenkę i wyrecytowały wierszyk dla słoneczka. Tego dnia mieliśmy również niepowtarzalną okazję zobaczyć historyczne częściowe zaćmienie Słońca. W ramach zajęć "Laboratorium Młodego Einsteina" dzieciaki zajmowały się zjawiskiem magnetyzmu oraz optyki: wykonały własny magnes i przyczepiły go do ściany. Zaskoczeniem dla uczniów było to, że świtało wcale nie jest żółte, ale...kolorowe. Natomiast na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej dzieci wykonywały następujące ćwiczenia: rozciągające, wzmacniające mięśnie posturalne, równoważne czy bawiły się w lusterko.

Marcowa wyprawa na Forest School odbyła się pod hasłem „Poszukiwania oznak wiosny”. Dzieci miały okazję przyjrzeć się zmianom, jakie zaszły w lesie po zimie, usłyszeć śpiew ptaków oraz szum wody i soków płynących w pniach drzew. 

W piątek w naszej szkole odbyło się interesujące wydarzenie! Nasze dzieci miały okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym „Koziołek Niematołek” – być jego częścią i choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi aktorzy!  

We wtorek w naszej szkole dzieci obchodziły Dzień św. Patryka – ubrane  na zielono, poznały historię tego święta przedstawioną przez panią Christine oraz skosztowały przepysznych babeczek z ogromną zieloną koniczyną!

Ostatnie tygodnie w "Primary Steps" owocowały w wiele ciekawych zajęć! Zerówkowicze bardzo chętnie zgłębiali wszelkie tajniki wiedzy. Również u nich pojawiła się kosmiczna tematyka. Stworzyli własny układ słoneczny,  zbudowali rakiety i odkryli, gdzie słońce znika nocą. Poza tym uczyli się pisać, liczyć i klasyfikować zbiory. Pierwszaki na swoich lekcjach  poszerzały wiedzę o warunkach życia na „Dalekiej północy”, krainie skutej lodem oraz w ramach zajęć "Na księgarskiej półce" zaprezentowały w klasie swoje ulubione książki jak również wybrały się do Księgarni Językowej "Za Orłem", aby poznać specyfikę pracy księgarza i dokonać zakupu  książek dla naszej szkoły.  

 

Kosmos dominował w klasie I a na początku marca. Uczniowie z zapałem poszerzali  swoją i tak już bogatą wiedzę o Układzie słonecznym, astronautach, planetach, gwiazdach, kometach.  Na kolejnych lekcjach  uczniowie stworzyli własny, plastyczny projekt planety Pollus, a na koniec kosmicznej przygody wykonali smakowitą rodzinę ufoludków z warzyw. 

Podczas Dnia Otwartego w „Primary Steps” rodzice mieli możliwość zobaczyć co ich pociechy robią podczas zajęć w szkole. W tym dniu  dzieci m.in. stworzyły układ słoneczny z planet, które wcześniej same wykonały, zaśpiewały piosenkę o locie w kosmos, zagrały w gry po angielsku z panią Crystal -„Kto ukrył ciasteczko?”  oraz „Co to jest?”, czy poznawały właściwości różnych materiałów z  panią Christine.  

W czwartek odbyło się kolejne spotkanie z cyklu poznajemy kulturę i tradycje  naszych przyjaciół. Tym razem mama Immy, Pani Vittoria zaprosiła naszych uczniów do przepięknej Italii. Oglądaliśmy najpiękniejsze zakątki Neapolu. Poznaliśmy fantastyczną historię związaną z narodzinami włoskiej pizzy, dowiedzieliśmy się, że nazwa tej najpopularniejszej „Margarita” związana jest z wizytą królowej Margarity w stolicy. Pani Vittoria pokazała z czego i jak robi się pizzę następnie wraz Immą poczęstowała wszystkie dzieci. 

 W środę wszyscy uczniowie wybrali się do Teatru Lalek Banialuka na spektakl „Tymoteusz wśród ptaków”. To było wartościowe spotkanie z kulturą. Piękna scenografia, kolorowe i odlotowe kostiumy oraz lalki, ja również fascynująca akcja i gra aktorów porywały małych widzów. Uczniowie Ia, po powrocie do szkoły,  zainspirowani sztuką wykonali ptaki z kolorowych piór. 

Pierwszaki dbają o zdrowie oraz estetykę kulinarną. Nic tak nie zachęca do spożywania witamin, jak piękny widoki szklaki z sokiem artystycznie ozdobionej kolorowymi owocami, warzywami i szczyptą serdeczności. W ramach warsztatów kulinarnych uczniowie kl.Ia pokazali kunszt i smaczne umiejętności twórcze. Było pysznie!

“Shrove Tuesday” to święto obchodzone w Wielkiej Brytanii dzień przed Środą Popielcową, dzieci z Primary Steps poznały historię tego święta znanego jeszcze pod drugą nazwą „Pancake Day”. Obserwowały sposób przyrządzania naleśników oraz skosztowały je z syropem klonowym i sokiem z cytryny. Ponad to dzielnie kibicowały Pani Krysi i Pani Kasiu podczas „naleśnikowego wyścigu”!    

Lutowa wyprawa na Forest School  zachwyciła nas piękną zimową aurą i śniegiem.  Zajęcia zaczęliśmy od rozgrzewki sportowej. Następnie bawiliśmy się w prawdziwych leśnych tropicieli. Zadaniem dzieci było odkryć ukryty w lesie skarb. Aby do niego dotrzeć, trzeba było iść zgodnie ze znakami pozostawionymi na śniegu. Wszyscy leśni tropiciele poradzili sobie znakomicie. Kolejnym ćwiczeniem było odnalezienie na śniegu tropów zwierząt. Udało nam się dostrzec ślady sarny, zająca i ptaka. Tropy niedźwiedzia okazały się być śladami dużego psa ;) Pozostały czas wykorzystaliśmy na swobodne zabawy na śniegu, które sprawiły dzieciom niesamowita frajdę. 

30 stycznia w piątek w naszej szkole dobył się bal karnawałowy, któremu towarzyszyły liczne zabawy w języku angielskim oraz rozgrywki – taniec na gazecie czy taniec z balonem. Na koniec został rozstrzygnięty konkurs na najładniejsze  przebranie. Gratulujemy zwycięzcom: Wiktorowi, Salenie, Emilce i Andrei.  

W poniedziałek uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym jakże atrakcyjnym edukacyjnie wydarzeniu. Pani Madeleine - mama Andrei, zorganizowała fantastyczne spotkanie z piękną kulturą, tradycją i smakami arabskimi. Z zainteresowaniem słuchaliśmy ciepłego i ciekawego pokazu o Betlejem, jego architekturze i zwyczajach różnych grup kulturowych z tego znanego na całym świecie miasta.  Była nauka tańca no i to, co najbardziej zaspokoiło ciekawość i wyzwoliło działania - wspólne robienie i degustacja pysznych i bardzo zdrowych pierożków. Na zakończenie, każdy uczestnik spotkania otrzymał od Andrei pamiątkę z Betlejem - dziękujemy.

W ramach akcji "Zdrowe zęby - zdrowa inwestycja" dzieci z „Primary Steps” odwiedziły klinikę stomatologiczną, w której wysłuchały krótkiej prezentacji o próchnicy zębów oraz sposobach jej zapobiegania. Dowiedziały się również jak efektywnie dbać o higienę jamy ustnej. Następnie, każdy dzielny pacjent zasiadł w fotelu dentystycznym, aby poddać ząbki kontroli i fluoryzacji. 

W poniedziałek dzieci z „Primary Steps” w ramach Forest School wyprały się do lasu w Wapienicy, aby zaobserwować jak zmienia się las podczas zimy. Ponadto dzieci ćwiczyły pracę zespołową tworząc „żywy węzeł” oraz budowały zwierzęta z runa leśnego. 

Podczas grudniowych zajęć dzieci z naszej szkoły m.in. poznały strukturę wody, eksperymentowały z ważną właściwością cieczy - gęstością oraz zrobiły bańki mydlane. Ponadto dzieci wykonały kartki świąteczne, a w ramach zajęć szachowych poznały tajemnicze posunięcie "roszada" oraz łapały króla przeciwnika do pułapki zwanej „szach-mat”. 

W piątek w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe. Dzieci dzieliły się opłatkiem, składały sobie świąteczne życzenia oraz dekorowały pomarańcze, a na zakończenie wspólnie zaśpiewały kolędy w języku polskim i angielskim.

Podczas czwartkowych warsztatów cukierniczych uczniowie naszej szkoły wypiekali i ozdabiali pierniczki, dekorowali muffinki oraz nadziewali pączki. Wszystkie te zadania dzieci wykonywały z wielkim zapałem pod czujnym okiem pani Sylwii - mamy Ani.

Poniedziałkowe przedpołudnie dzieci z Primary Steps spędziły na świeżym powietrzu w ramach zajęć "Forest School".

„Przyjedź do nas Mikołaju…. no i przyjechał! Zaprosił dzieci z naszej szkoły do Bricks 4 Kidz,gdzie bawiliśmy się wyśmienicie, kreatywnie i wesoło. Po dużej porcji zabawy i dziecięcej rozrywki było to najważniejsze - spotkanie z Mikołajem. Był miły, uśmiechnięty, rozdawał wszystkim prezenty i to wszystko po angielsku, bo my przecież chodzimy do szkoły anglojęzycznej!

Święta tuż, tuż! 1 grudnia klasa I a uczestniczyła w warsztatach artystycznych pod fachowym okiem Pani Agnieszki, mamy naszej uczennicy Emilki. Fantazyjne projekty, bogaty materiał plastyczny i pomysłowość dały piękne efekty artystyczne.

Andrzejki w naszej szkole rozpoczęły się wróżbami klasowymi przygotowanymi przez dzieci. Wywróżone przepowiednie wywołały wiele entuzjazmu i wprawiły je w świetny nastrój. Następnie wszyscy uczniowie z radością udali się na wspólną zabawę przy muzyce.    

Listopad w naszej szkole obfitował w różnorodne zajęcia artystyczne. Zerówkowicze mogli rozwijać swoje uzdolnienia muzyczne i plastyczne poprzez lepienie z masy solnej, malowanie graffiti, wspólne muzykowanie, tańce i zabawy ruchowe. Podczas zajęć z języka angielskiego dzieci poznały kolejną przygodę kota Prota. 

W ubiegły poniedziałek dzieci z naszej szkoły po raz kolejny wybrały się na wycieczkę do lasu w Wapienicy w ramach zajęć „Forest School”.

14 listopada odbyła się ceremonia otwarcia naszej szkoły, której towarzyszyło uroczyste pasowanie na ucznia. Dodatkowo nasi Pierwszoklasiści oraz Zerówkowicze zaprezentowali bogaty program artystyczny, który dzieci  przygotowały wraz z swoimi nauczycielami. 

W ramach obchodów Święta Niepodległości naszą szkołę odwiedził zawodowy żołnierz, który opowiedział dzieciom o trudach swojego zawodu. Dzieci miały również okazję przymierzyć żołnierski ekwipunek i przez moment poczuć się jak prawdziwy wojskowy. 


W dniu 31.10.2014 odbyła się w naszej szkole zabawa z okazji Halloween. Ciekawe gry oraz konkursy przygotowane przez panią Crystal i panią Christine wzbudziły wiele entuzjazmu i radości. Na koniec szalonych zabaw czekał na wszystkich pyszny tematyczny poczęstunek.  

30 października dzieci z naszej szkoły zapaliły znicze na grobach zmarłych, aby uczcić ich pamięć. Pierwsza klasa udała się na piękny, XVIII-wieczny cmentarz w Białej, natomiast Zerówkowicze zapalili świece przy tablicy pamiątkowej.  

Zerówkowicze i Pierwszoklasiści podczas zajęć w szkole

Jesienny spacer dzieci z klasy "0"

Zdjęcia z uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w naszej 
Anglojęzycznej Szkole Podstawowej