Anglojęzyczna Szkoła Podstawowa

PRIMARY STEPS

ROK SZKOLNY 2016/2017

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017!

Swimming contest!

Nasza szkolna reprezentacja pływaków z Primary Steps, pierwszy raz wzięła udział w Mistrzostwach Bielska-Białej Szkół Podstawowych i Gimnazjów w pływaniu. Stepsi, pod opieką pani Krysi Pisarek i dopingowani przez rodziców odważnie wystartowali w konkurencjach indywidualnych na 50 m stylem dowolnym dziewcząt i chłopców oraz 4 x 50m w sztafecie chłopców. Ich poświecenie i walka są godnie podziwu. Mimo olbrzymiej konkurencji bardziej doświadczonych już zawodników, nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze plasując się na czołowych miejscach. Na wyróżnienie zasługują wszyscy za wolę walki i start w tak prestiżowych Mistrzostwach. Najlepsze wyniki - 9 miejsce uzyskał Mikołaj(IA), pozostali zajęli równie dobre miejsca: 14 Jan(IIB), 18 Anielka(IIB) ,19 Kuba G.(IIIA), 21 Norbert(IIA), 23 Wiktor(IIA), 25 Gabrysia(IIA) i 29 Karolina(IIIA), na startujących w dystansie około 35 zawodników. Po zawodach była zabawa na basenie oraz zasłużone lody, w szkole miłe powitanie zawodników. Dla naszych pływaków, jak mówią był to „super fajny dzień” - gratulujemy!

Prehistoric exhibition!

Koniec roku tuż tuż a szkoła wyruszyła do pobliskiego C.H. Gemini zobaczyć dinozaury. Rozpoczęliśmy już wakacyjnie - porcją lodów. Po przygotowaniu żołądków z pomocą pani przewodnik Uczniowie poznali/ dowiedzieli się najważniejszych ciekawostek o dinozaurach. Oczywiście wśród Uczniów Primary Steps znajdują się znawcy tych prehistorycznych gadów, którzy dopowiadali i potwierdzali fakty - brawo Alek, brawo Bartosz. Wystawa dinozaurów sama w sobie kolorowa ale z pomocą przewodnika okazała się bardzo cenną wycieczką.

Last mountain trip!

Ostatnia wycieczka górska w roku szkolnym 2016/2017. Ostatnia i deszczowa pogoda... ale nie daliśmy za wygraną i najbardziej wytrwali z naszej szkoły pokonali aurę. Deszcz nie pozwolił nam wyjść na górę Cieńków ale dla Pani Krystyny, Pani Marty oraz obecnej Pani Gosi (Pani Gosia jest wychowawcą zerówki z Przedszkola First Steps) to nie powód smutku. W tym dniu gościliśmy w naszych szeregach Panią dyrektor Beatę Mąkę. Zgodnie podjęliśmy decyzję o zasmakowaniu pyszności w cukiernii" U Janeczki" oraz o wspólnym spacerze po centrum Wisły. Wyjazd kameralny ale Panie nauczycielki dumne z Anielki, Jana oraz nowych współtowarzyszy:).

Nice relax in wellness clinic!

W środę 14 czerwca 3a miała ostatnią, tak lubianą przez uczniów lekcję poza szkołą, w terenie, która była uwieńczeniem mojego klasowego projektu edukacyjnego „ Lekcje przedsiębiorczości-poznajemy ciekawe zawody”. Tym razem odwiedziliśmy Gabinet Kosmetyczny Pani Małgorzaty, mamy naszej Martynki . Pani Małgosia zorganizowała i przeprowadziła fantastyczną, pachnącą i atrakcyjną edukacyjnie lekcję na różnych stanowiskach zabiegowych gabinetu. Uczniowie pod fachowym okiem, samodzielnie wykonali i zastosowali materiał na bananową maseczkę, brali udział w zabiegach pielęgnacji dłoni. Takie poznawanie przez działanie było dla nas niepowtarzalnym doświadczeniem i najwspanialszą nauką. Dziękujemy również, za miły i smaczny poczęstunek. Ta lekcja pięknie i w radosnej atmosferze zakończyła nasze długie przygody z przedsiębiorczością.

The city trip!

W czwartek 8 czerwca cała szkoła wyruszyła w kierunku centrum Bielska. Poranek uczniowie spędzili na poznaniu pracowni Studia Filmów Rysunkowych oraz projekcji kilku klasyków bajek z tego studia. Zostaliśmy oprowadzeni przez wszystkie pomieszczenia począwszy od pracowni aż po sale filmową. W dalszej kolejności, przeszliśmy na rynek ZWM, gdzie skupiliśmy swój wzrok na pięknych kamienicach, budynkach Bielska, które po obiedzie w Pierożku mogliśmy uwiecznij na kartach. Praca plastyczna polegała na szkicu z pomocą ołówka. Konkurs wygrany został przez Mayę, Wiktorka oraz Milenę. Brawo! Dzień zakończyliśmy spacerem do Klubokawiarni Aquarium, gdzie uczniowie zjedli deser i wypili lemoniadę.

Children's Day in Primary Steps!

1 czerwca w związku z Dniem Dziecka na sali gimnastycznej odbyła się I Olimpiada Sportowa. Wszyscy uczniowie zwarci i gotowi rozpoczęli rywalizacje. Po krótkiej rozgrzewce, szkoła podzielona została na 3 drużyny. Konkurencje sprawnościowe z biegiem, celnością, przekładaniem szarf pozwoliły przejść sportowcom do gry w zbijaka oraz piłki nożnej. Złoto zdobyła drużyna 2b, srebro drużyna 3a oraz 1a, a brązowy puchar oraz medale klasa 2a.

Spanish selfie time!

Jako, że coraz szybciej zbliżamy się do zakończenia lekcji w szkole, postanowiliśmy zrobić sobie wspólne zdjęcie w formie selfie. Uśmiechy na twarzach naszych uczniów cieszą serce i motywują do pracy. Być może zajęcia z języka hiszpańskiego okażą się być przydatne już podczas tych wakacji?

Delicious ice-creams in 3a!

Klasa 3A w przeddzień Dnia Dziecka wybrała się na ucztę lodową na Starówkę. Była to też obiecana przez wychowawcę nagroda za wspaniałe wyniki uczniów w ogólnopolskich Olimpiadach - Olimpusek, Konkursach - FOX, Kangur i Świetlik. Zaprosiliśmy również panią Anię, naszą fajną pedagog szkolną. Oprócz pysznych, kolorowych lodów, uzupełnialiśmy swoją wiedzę o naszym mieście. Podziwialiśmy piękne kamieniczki, nowoczesne obiekty usytuowane wzdłuż naszej wędrówki. Lubimy takie wyprawy, które łączą przyjemność z nauką i radosną chwilą spędzaną razem.

My book - the contest!

Od sześciu lat stałym elementem programu Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży "Dobre Strony" jest także ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży „A to moja bajka właśnie…” na napisanie autorskiej bajki lub baśni. Julia z klasy 2 b zdobyła w ramach tego konkursu wyróżnienie!!! Wręczenie nagród odbyło się 29 maja w Klubie Proza we Wrocławiu w ramach ww 8. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs wydaje się prosty ale z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Oprócz licznych nagród, które dostały dzieci ich prace zostaną wydrukowane, a premiera książki będzie miała miejsce na kolejnych Targach. Julka jeszcze raz OGROMNE GRATULACJE! PS. Dziękujemy mamie Julki - pani Bożenie za krótką relację do kroniki oraz zdjęcia.

Physical education in the fresh air!

Na majowych zajęciach uczniowie pod czujnym okiem Pana Jarka uczyli się rzutów piłeczką palantową. Zarówno dyscyplina jak i pogoda zachęciły do zajęć na boisku szkolnym, było super, był też REKORDOWY RZUT Rafała 24 m!!! Gratulacje!

The trip do Pszczyna!

W piątek cała szkoła wyruszyła na wycieczkę do Pszczyny. Pogoda zdecydowanie dopisała - humory również. Po dotarciu na miejsce, w zagrodzie dla żubrów uczniowie zjedli II śniadanie. Później czekaliśmy już tylko na wyjście żubrów. Cała zagroda pozwoliła nam spotkać innych przyjaciół lasu - sarny, jelenie, daniele, leśne ptaki, małego dzika, puchacza, liska oraz królewskie zwierzę, które nieustannie towarzyszyło nam podczas spacerowania po zagrodzie - pawia indyjskiego. W godzinie obiadu posiłek zjedliśmy w ogródku Pizzerii, z której pod sam koniec kierowaliśmy się w stronę zamku. Tam czekały na nas warsztaty edukacyjne. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia zamku: czym się różni zamek od pałacu, kim była Daisy, kto mieszkał w zamku, gdzie były tajemnicze przejścia. Podsumowaniem dnia były nieodzownie towarzyszące wycieczkom - pamiątki. Od wieków były/ są i będą obowiązkiem szkolnych wycieczek.

Getting ready for Mother's Day!

W środę odbyły się w naszej klasie I A warsztaty związane z wykonaniem prezentów na nadchodzący Dzień Matki. Uczniowie przygotowali wspaniałe upominki dla swoich mam. Wykonane zostały ozdobne ołówki oraz kolorowe laurki z życzeniami i bukietem kwiatów. Przy tworzeniu prac było dużo śmiechu i kreatywnej zabawy. Mamom naszych uczniów bardzo spodobały się otrzymane prezenty.

The Holy Communion!

To był piękny, słoneczny dzień, niedziela 14 maja, kiedy nasi uczniowie z klasy III a przystąpili do sakramentu Pierwszej Komunii w Kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Było to dla nich wielkie, życiowe wydarzenie , poprzedzone licznymi przygotowaniami,  nie tylko w sferze duchowej. Dziękujemy siostrze Teresie, Rodzicom oraz wychowawcy -  Pani Krysi  za zaangażowanie w przygotowanie naszych uczniów do sakramentu I Komunii Świętej.

The Third Declamation Contest!

Kolejny, III już Szkolny Konkurs Recytatorski był w Primary Steps wielkim, miłym spotkaniem z twórcami literatury dziecięcej oraz ich interpretatorami. Do konkursu w dniu 9 maja przystąpiło aż 13 uczestników, reprezentantów wszystkich klasy. Duża sala ruchowa wypełniona była niezwykle kulturalną, szkolną widownią, śledzącą z uwagą wykonawców nagradzając ich oklaskami oraz owacją, gdyż jak twierdzili recytacje były zachwycające. Nasze niezawodne i kompetentne jury znowu miało wiele pracy, gdyż wybór najlepszych spośród wspaniałych recytacji był bardzo trudny. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę książkową i wyróżnienie za udział. W kategoriach poszczególnych klas I miejsce zajęli: klasa I-Michał Sz.(„Brat” ), klasa II- Gabrysia J. („Stefek Burczymucha” ), klasa III-Marysia T.(„Miss Stonoga” II miejsce zajęli: klasa II-Julia M.(„O rodzicach”), klasa III-Michalina M.(”Mama ma zmartwienie”); III miejsce zajęli: klasa II-Maya S.(„Smok”), klasa III-Kuba G.(„Włos”). Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

The Celebration of May 3rd Constitution Day!

W piątek 28 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Narodowej - 2 Maja oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W swoim krótkim wystąpieniu uczniowie porównali ważność Konstytucji RP dla Polski do Regulaminu Klasowego klasy. Uczniowie przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla Polski. Podano również kilka przykładów punktów zawartych w tym ważnym dokumencie.Usłyszeliśmy również piękne pieśni patriotyczne, które oddawały atmosferę tamtych dni. Cała szkoła prezentowała swoją postawą, ubraniem oraz dodatkami jak ważny jest ten dzień  dla nas Polaków.

English Language Day

W środę 26.04.2017 odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Uczniowie pod opieką swoich nauczycieli języka angielskiego przygotowali wspaniałe prezentacje. Dzięki nim mogliśmy się przenieść do różnych ciekawych miejsc, posłuchać irlandzkiej legendy o Olbrzymie Finnie oraz poruszać się w rytm piosenek. Na zakończenie dzieci mogły skosztować przygotowanych muffinek z flagami różnych państw. Była to wspaniała przygoda dla całej społeczności szkolnej.

Forest School in April!

Kolejny wyjazd na Forest School za nami. Kwiecień, a w lesie zima trwa w najlepsze. Tym razem uczniowie podzieleni zostali na drużyny. Każda grupa miała dorosłego opiekuna, który nadzorował realizację zadania. Polegało ono na wykonaniu tacy przy użyciu jedynie naturalnych materiałów i sznurka. Takie ćwiczenie to świetna okazja do doskonalenia pracy w grupie oraz umiejętności podziału obowiązków. Zadanie wygrała bezapelacyjnie grupa p. Natalii. Gratulujemy !

The variety of projects in 2a!

Podczas kwietniowych zajęć uczniowie klasy 2A realizowali projekt przyrodniczy – hodowla rzeżuchy. Zakończyliśmy go wspólnym, zdrowym śniadaniem. Ponadto mieliśmy okazję poznać podstawy programowania na zajęciach prowadzonych przez panią Anię. Serdeczne gratulacje należą się także uczennicom nagrodzonym i wyróżnionym w szkolnym konkursie na dekorację wielkanocną. Gratulujemy Marysi i Zosi z 2A !

How does the eye doctor work?

Istotą naszego projektu w klasie 3A „Lekcje przedsiębiorczości” jest poznawanie otaczającej rzeczywistości dydaktycznej, wykraczającej poza mury szkoły. Chcemy praktycznie rozumieć pojęcia takie, jak: zawód, wykształcenie, kwalifikacje i zamiłowanie. W kolejną przygodę edukacyjną zaprosił nas tata Michaliny – lekarz okulista, specjalista chorób oczu. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z tajemnicami związanymi z badaniem oka ludzkiego. Nowoczesne urządzenia, tablice, przyrządy, a przede wszystkim wiedza, kwalifikacje i umiejętności medyczne lekarza specjalisty pozwalają określić stan wzroku i postawić odpowiednią diagnozę. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, badali się i stawiali szereg ważnych pytań panu doktorowi podczas wywiadu. Są bogatsi o kolejne doświadczenia, wiedzą, jak ważna jest nauka i zamiłowanie do zawodu, który się wykonuje, oraz budowanie wiary we własne umiejętności. Serdecznie dziękujemy za cenną i niezapomnianą lekcję w gabinecie okulistycznym.

Las clases de español en abril

W kwietniu uczniowie klasy 1a mieli okazję samodzielnie przygotować hiszpańskie babeczki (las magdalenas) oraz dowiedzieć się jak wyglądają Święta Wielkiej Nocy w Hiszpanii. Dzieci z klas drugich nauczyły się operować pieniędzmi w walucie Euro co może okazać się bardzo przydatne podczas możliwych zakupów w Hiszpanii. Uczniowie klasy 3A zmierzyli się z tematem garderoby oraz pogody, mając nadzieję, że wkrótce i do nas zawita przynajmniej trochę hiszpańskiego ciepła i słońca.

Easter Egg Hunt

Przed Świętami Wielkanocnymi, zgodnie z coroczną tradycją szkoła Primary Steps w pobliskim parku wybrała się na poszukiwanie wielkanocnych jajek. Słodkości były specjalnie pochowane, powkładane szczelnie między gałązki drzew, by uczniowie mieli nie lada zadanie w ich odszukiwaniu.

Euroweek Camp 2017

To już drugi obóz językowy uczniów Primary Steps w Długoplolu. W ramach projektu Europejskiego Forum Młodzieży – EuroWeek. Tym razem starsi o rok, choć i tak nadal najmłodsi na obozie, uczniowie z 3A w dniach od 5 do 9 kwietnia spędzili wiele niezapomnianych i atrakcyjnych przede wszystkim językowo chwil. Codzienne uczniowie wykonywali różne projekty  razem ze starszymi kolegami z innych szkół pod okiem wolontariuszy ze wszystkich stron świata. Wspólnie spędzali też czas na zabawach sportowych, posiłkach oraz wieczornym karaoke zakończonym dyskoteką. Był też czas na wycieczki  w przepiękne miejsca takie jak: Ząbkowice Śląskie, Międzygórze oraz Wrocław.

Spring Nature Project

Wiosenny projekt hodowli rzeżuchy. Pierwszy dzień to przygotowanie podstawki, waty, podlanie oraz posianie rzeżuchy a kolejne... uczniowie przez ponad tydzień pielęgnowali, dbali, opiekowali się roślinkami, by w ostatni przedświąteczny dzień przynieść owoc swojej hodowli. Zadanie nie tak proste, ale efekty wspaniałe. Rzeżucha symbolizuje wiosnę, Wielkanoc ale przede wszystkim bogata jest w witaminy!

The nice walki in 2b!

W pogodowej aurze pojawiły się pierwsze cieplejsze dni po zimowej szarudze. Co za tym idzie, klasa 2b może wychodzić na zewnątrz i korzystać z cieplejszego słońca. W pobliskim ogrodzie jordanowskim znaleźliśmy prawdziwy kompostownik, który zapełniony ziemią, resztkami organicznymi- skórkami po owocach i warzywach, jest gotowy do wykorzystania przy wiosennych porządkach na rabatkach. Zobaczyliśmy małą, piętrowo ułożoną rabatkę z opisem ziół- len zwyczajny, chaber czy lawenda, które czekają na wykiełkowanie. Była również grządka na warzywa z rabarbarem czy szczawiem. Pojawiła się żywa ściana ziemi, która stała się miejscem dla owadów i innych robaków, które z kolei są pożywieniem dla żyjących w pobliżu ptaków.

Welcome to Australia!

Australio, witaj! Dzięki uprzejmości jednej z mam uczniowie klasy 2A mieli okazję poznać nieco bliżej kulturę i zwyczaje panujące na kontynencie. Było kilka słów o historii, zwyczajach i mieszkańcach. Mieliśmy okazję skosztować pasty Vegemite, którą Australijczycy smarują poranne tosty. Mieliśmy także możliwość posłuchać tradycyjnej muzyki rdzennych mieszkańców Australii oraz zagraś na jednym z instrumentów. Bardzo dziękujemy za wspaniałą lekcję.

Mountain hike!

Pierwsza sobotnia wycieczka w sezonie 2017 odbyła się 25 marca, naszym celem była „Chata Wuja Toma” w Szczyrku, a piękną wiosenną pogoda cały czas nam towarzyszyła. Organizmy dotlenione – ruch, świeże powietrze i smaczna kiełbaska z ogniska to wszystko to czego było nam potrzeba.

Hey Spring!

2 a z niecierpliwością czekała na nadejście wiosny. Szukaliśmy jej w parku, udekorowaliśmy pięknie salę, malowaliśmy radosne, pełne wiosennych barw rysunki...i nic dalej zimowe czapki na głowie. W końcu nadszedł upragniony dzień 21 marca, gdy całą szkołą poszliśmy pożegnać zimę. Od tej pory słonce już mocniej i częściej zagląda w nasze okna. Witaj wiosno !

Forest School in March

Marcowa wyprawa na Forest School to wspaniała okazja na poszukiwania pierwszych oznak wiosny. Piękna pogoda sprzyjała poszukiwaniom i eksplorowaniu zmieniającego się lasu. Uczniowie podczas zajęć mieli okazję do utrwalenia wiadomości dotyczących kamuflażu i doskonalenia umiejętności współpracy w grupie.

Ice rink activities

W połowie marca uczniowie z kl. 3A zakończyli cykl zimowych, intensywnych ale i bardzo efektywnych lekcji wychowania fizycznego na lodowisku. Umiejętności , jakie nabyli, lub udoskonalili, różne techniki jazdy na łyżwach, odważne poruszanie się po lodzie w rożnych konfiguracjach z pokonywaniem przeszkód włącznie, czy wreszcie prawdziwy hokej, to istotne edukacyjnie walory tych zajęć. Powroty po zajęciach autobusem były dodatkowym , jakże ważnym elementem edukacji społecznej, kulturowej, przyrodniczej czy nawet matematycznej, dzieci to bardzo lubiły, poznawały się i wspierały jeszcze bardziej.

Ważnych i mocnym ogniwem byli sami Rodzice trzecioklasistów. Pomysłowość, akceptacja i wreszcie wsparcie na każdych zajęciach „Super Mam”, które pomagały, dzieliły ciepłą herbatą i wreszcie były "TAXI-3A"-BARDZO DZIĘKUJEMY.

Cookery workshops

W poniedziałek nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych przygotowanych przez firmę "Peperosso". Uczniowie przygotowali przepyszne pierogi z różnymi nadzieniami. Zabawie oraz nauce lepienia pierogów nie było końca!

The visit of the preschoolers

W ostatni piątek nasza szkoła "Primary Steps" gościła wspaniałych Zerówkowiczów z przedszkola "Miś i Przyjaciele". Dzieci miały możliwość zaznajomić się ze szkołą oraz poznać w jaki sposób w niej uczymy. Dziękujemy za odwiedziny! 

What does yeast feed on?

W klasie 2b przygotowania do Konkursu nauk Przyrodniczych Świetlik. Tegoroczne doświadczenia dotyczyły tematu "Co jedzą drożdże?". Klasa dowiedziała się czym są drożdże, do czego ich potrzebujemy. Za pomocą prostego doświadczenia uczniowie zobaczyli, że drożdże odżywiają się cukrem, przez co w połączeniu tworzy się gaz (bąbelki na grzybach) zwany dwutlenkiem węgla.

English competition "FOX"

Uczniowie klasy 3A z Primary Steps uczestniczyli po raz pierwszy w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX. Jest to prestiżowy konkurs, w kategorii wszystkich etapów kształcenia począwszy od klas trzecich szkół podstawowych, tak więc zaczynamy nową kartę w historii FOX naszej szkoły. Odważnie, choć nie bez tremy, w skupieniu uczniowie wykazywali się swoimi kompetencjami językowymi wypełniając testy i jak powtarzają, już sam udział w konkursie jest znaczącym krokiem naprzód - gratulujemy i życzymy sukcesów.  

The sounds around us!

Hu, Hu ha nasza zima zła!

Czy ta piosenka jest nadal aktualna? Na zewnątrz powoli wiosennie ale w kalendarzu nadal zima. Czekając na kolejną porę roku w klasie 2b zaczęła się tematyka deszczowej/ burzowej pogody i pojęcia dźwięku. Klasa przygotowała i wykonała doświadczenie "Jak dźwięk oddziałuje na otoczenie?". Spróbowaliśmy  zobaczyć co dzieje się z ziarenkami ryżu kiedy uderzamy w patelnię oraz co sprawia, że te ziarenka podskakują.

Open Day!

Zapraszamy do fotorelacji z naszego Dnia Otwartego!

Forest School

The Valentine's Day!

Takie wyznanie na Walentynki: „Ja bardzo Cię lubię, ale nie kocham, no wybacz” ! Tak, to możliwe, bo w 3A zorganizowaliśmy sobie fajną, koleżeńską imprezkę walentynkową. Każdy chłopak wylosował jakąś koleżankę ,a każda dziewczynka jakiegoś kolegę, a że to dzień serdeczności, słodkości i ciepłych uczuć między ludźmi, obdarowaliśmy się czerwonymi serduszkami z dedykacją. Były też malowane kamyczki ,czekoladki, lizakowe serca, mini cukiereczki i mufinki z sercem od naszej Pani oraz wiele radości.

Las clases de español en todos los grupos.  

Na zajęciach z języka hiszpańskiego nasi najmłodsi uczniowie Mia, Michał i Mikołaj przygotowali oraz wygłosili piękne prezentacje swojej osoby. Z pewnością, kiedy uda im się pojechać do Hiszpanii nie będą mieli problemu aby się przedstawić. Nasi podopieczni z klasy 2B i 2A poznali historię zabawnej Myszki Pérez, która w Hiszpanii cieszy się wielką popularnością wśród najmłodszych, jako że to właśnie ona zbiera mleczne ząbki i w zamian pod poduszką zostawia mały upominek. Zainspirowani jej postacią postanowiliśmy stworzyć jej podobiznę w oryginalny sposób, co ilustrują poniższe zdjęcia. W klasach drugich po raz pierwszy powtórkę z rozdziału zrealizowaliśmy w oryginalny sposób, tworząc tzw. drzewo słów. Uczniowie na liściach zapisywali nowe słówka, które ostatnio poznaliśmy i przylepiając je do narysowanych na brystolu gałęziach stworzyli małe dzieło sztuki. W klasie 3A ostatnio czujemy się jak mali podróżnicy. Poznajemy nazewnictwo zwierząt i ich miejsca zamieszkania na mapie i w terenie. Staramy się opisywać ich wygląd oraz upodobania żywieniowe. Temat sprzyjał realizacji rozgrywek, podczas których łatwiej było przyswajać nowe słownictwo i dowiedzieć się sporo ciekawostek.

The little lifesaver!

Tropiciele, tematyka I szej pomocy, telefony alarmowe. Co dziecko ma powiedzieć, gdy dzwoni po pomoc? 1. Przedstawia się. 2. Mówi, ile ma lat. 3. Mówi, gdzie jest. 4. Mówi, co się stało. 5. Mówi, dlaczego potrzebuje pomocy. 6. Nie rozłącza się pierwszy, gdy wzywa pomocy. Uczniowie dowiedzieli się w najprostszy sposób w jaki mogą pomóc komuś, kto uległ wypadkowi. Zajęcia trudne, ponieważ trzeba być skupionym i działać szybko, kiedy ktoś potrzebuje pomocy.

The lawyer's visit in 3a!

Realizacja zadania edukacyjnego „Lekcja przedsiębiorczości – poznajemy ciekawe zawodu” w lutym, to dla uczniów z 3A wielka przygoda z prawem. Projekt realizujemy również dzięki zaangażowaniu i współpracy z naszymi rodzicami, którzy reprezentują różne, ciekawe. Mama Marii, Pani Nina, jest prawnikiem. Przygotowała i przeprowadziła fascynującą lekcję „Zawody prawnicze już nie tajemnicze”. Uczniowie z uwagą przyswajali wiedzę o zawodach prawniczych, m.in. prokurator, sędzia, notariusz, radca prawny, komornik oraz aktywnie słuchali wykładu, komentarzy i wyjaśnień istotnych terminów prawnych i ich znaczenia: prawo publiczne, prawo prywatne, paragraf, artykuł, akt notarialny, wyrok, repertorium,..). Czytali wybiórczo artykuły z Kodeksów prawnych, przebierali się w prawdziwe togi a także przeprowadzili wywiad z Panią Niną. Było naprawdę bardzo dużo interesujących i dojrzałych pytań ze strony trzecioklasistów. Dziękujemy za super lekcję, planujemy jeszcze wyprawę do Sądu.

Plenty of energy in 3a!

Po feriach zimowych trzecioklasiści wrócili do szkoły pełni energii i werwy do różnych aktywności. Intensywnie ćwiczą na lekcjach W-f czy doskonalą umiejętności pracy z komputerem, grę na dzwonkach. Na lekcjach edukacji analizowaliśmy pojęcie kłamstwa w wielu aspektach, m.in. kamuflaż i blefowanie w przyrodzie, w relacjach międzyludzkich a finałem była prawdziwa rozprawa sądowna na lisem Witalisem, której nagranie wszyscy obejrzeli z zaciekawieniem. w wykonaniu uczniów. Chętnie prezentują swoje umiejętności i wiedzę wykonując w ramach zadań dodatkowych ciekawe ,klasowe prezentacje m.in. o parkach narodowych i cudach świata.

Tasty and healthy snacks in 3a!

Samodzielnie przygotowywany przez trzecioklasistów zdrowy i kolorowy podwieczorek, jak widać bardziej smakuje, jest chętnie robiony i zjadany z uśmiechem, nawet gdy „zimowym, zdrowym dodatkiem” jest plaster cytryny. Każdy komponuje kanapkę wg własnego konceptu i upodobań kulinarnych, jest też okazja do miłej koleżeńskiej rozmowy przy stole, dzielenia się radami czy ciekawostkami i przeżyciami.

The Fancy Dress Ball!

W ostatni piątek odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Uczniowie z tej okazji przygotowali przepiękne stroje. Ich pomysły były niesamowite! W balu uczestniczyły księżniczki, klocki lego, postaci ze Star Wars, czarne koty, wróżki, herbata Lipton, pani zima, piłkarze i trenerzy, zebra, krówka, modelka i żołnierz i wiele, wiele innych. Swoją obecnością zaszczycił nas nawet sam Albert Einstein! Odbywały się zabawy w kole, karaoke, wspólne tańce. Zabawa była szalona, a my z pewnością bardzo długo o niej nie zapomnimy!

Forest School in January!

Forest School zimą to wspaniały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.  Wtedy las  wygląda cudnie. Zamarznięte drzewa  tworzą magiczny, bajkowy  krajobraz. Świetny czas na wyjście i spędzenie czasu wśród natury. Dzieci wraz z pomocą nauczycieli poszukiwały leśnych skarbów oraz tworzyły budowle z gałęzi. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zachwyceni. Dzieci miały ogromną frajdę z zabaw, w których brały udział. Taki wyjazd powtórzymy z pewnością w najbliższym czasie!

The writing contest!

W środę uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim konkursie Olimpusek. Zdjęcia dzięki uprzejmości 2 b, która napisała oba testy- część edukacji zintegrowanej oraz część angielską. Trzymamy kciuki za całą szkołę. Wyniki w marcu.

Healthy snacks in 3a!

Styczeń przywitał nas prawdziwą zimą, dlatego projekt zdrowych podwieczorków w klasie 3A obfitował w produkty podnoszące naszą odporność. Uczniowie robili pyszne kanapki z miodem, przywiezionym przez naszego Kubę prosto z pasieki swojej babci. Testowaliśmy też odwagę zjadając plastry cytryny-to było duże, zdrowe wyzwanie! Żeby było zdrowo, wesoło i twórczo robiliśmy też artystyczne „zimowe obrazy” na kanapkach z twarogu i warzyw. Przed feriami uczniowie zajadali się owocowymi szaszłykami z dużą dawką witamin. 

Art class in 1a!

Pierwszoklasiści uwielbiają malować farbami. Dziś również wykorzystaliśmy tę formę plastyczną podczas naszych zajęć. Tym razem malowaliśmy obrazki związane z naszymi kochanymi babciami i dziadkami, których święto będziemy obchodzić  już niedługo. Uczniowie pięknie wykonali swoje prace. Z pewnością włożyli w nie całe swoje serce.

 The visit do the Library!

Zaraz po nowym roku, klasa 2b jako już ostatnia z klas wybrała się na zajęcia biblioteczne do Książnicy Beskidzkiej. Pani prowadząca oprowadziła uczniów po zakamarkach biblioteki, czytelni i archiwach dostępnych dla pracowników. Zapach książek czuć było wszędzie a magazyn z przesuwnymi regałami chciałby mieć co drugi z klasy w swoim pokoju. Uczniowie szukali wśród półek książek według swoich upodobań, chłopcy głównie Star Wars, piłkarze, odkrywcy, wynalazki w 3 d czy książki i rekinach i dzikich zwierzętach, dziewczynki- zwierzęta, szydełkowanie, serie strasznych historii, książki o koniach i o tym jak zaopiekować się psem czy chomikiem. Znów nie brakowało pytań oraz błyskotliwych odpowiedzi. Klasa poczytała, pooglądała wszelakie pozycje. Z góry zachęcamy do ponownej wizyty- Książnica to miejsce, gdzie każdy znajdzie dla siebie książkę, która go interesuje czy rozbudzi w nim nowe zainteresowania. W końcu książki to skarbnice wiedzy.

 

The Christmas meeting in 3a!

Tradycja, wspólne kolędowanie, życzenia i radość na nadchodzący czas Bożego Narodzenia. To już trzecia wigilia w klasie 3A. Było bardzo uroczyście, wesoło i świątecznie. Rodzice, jak zwykle zaangażowali się w przygotowanie pyszności świątecznych, za co serdecznie dziękujemy, uczniowie sami przygotowali świąteczny stół, nakrycia, potrawy, zaprosili też na Wigilię gości- pracowników naszej szkoły. Był opłatek, miłe życzenia i wspólne śpiewanie kolęd. Było też wspólnie kolędowanie z przyjaciółmi z 2B, przy pięknej grze Julki na skrzypcach i Bartosza na gitarze-DZIĘKUJEMY, WESOŁYCH ŚWIĄT!  

The Christmas meeting in 2b!

Klasa 2b przygotowała wspólnie stoliki, udekorowała stół, przypomniała sobie o zasadach savoir vivre, rozłożyła poczęstunek. Rozpoczęło się od życzeń- każdy składał każdemu. Wychowawczyni otrzymała życzenie z dużą dozą humoru- "uczenia do końca swojego życia"! Hah to dopiero wyzwanie! Później smakołyki- tort z gwiazdą betlejemską, której blask powinien trafić do domów naszych uczniów, owoce, bakalie, orzechy i na koniec opłatek z miodem, cieszący się dużym zainteresowaniem. Karaoke z kolędami.... oraz dwa mini koncerty. Julka i Bartosz zagrali dla nas i naszych gości. Brawa zachęcające i brawa na zakończenie. Julka i Dj Junior Bartosz fantastycznie!

The Christmas Market!

Podczas piątkowego finału Kiermaszu Świątecznego nie zabrakło wielu wspaniałych atrakcji zarówna dla dzieci jaki i rodziców - dekorowaliśmy pierniczki, przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne i prezenty. Wieczorna licytacja również dostarczyła niesamowitych wrażeń. Dziękujemy za aktywny udział i zaangażowanie.

The visit in the Library!

Trzecioklasiści z Primary Steps wyruszyli na kolejną lekcję przedsiębiorczości, tym razem byliśmy w Książnicy Beskidzkiej i połączyliśmy naukę z fantastyczną przygodą z Panem H.CH. Andersenem. Uczniowie pod opieką wspaniałych pań wgłębiali się w pojęcia katalogów, zbiorów, działów, oglądali archiwalne już papierowe rejestry, zaglądali do nowoczesnych ,zmechanizowanych części Książnicy. Przeprowadzili wywiad z przedstawicielem Działu Zbiorów dla Dzieci dotyczący atrakcyjności pracy, kwalifikacji i ciekawostek z nią związanych. Była niekonwencjonalna zabaw w podchody i ciekawe spotkanie z duńskim pisarzem panem Andersenem, który zdominował gro zadań. Udało się wykonać wszystkie zadania i rozwiązać literacką zagadkę „Brzydkie kaczątko”. Takie spotkania są owocne oraz motywujące, nadal będziemy wypożyczać i czytać książki, to świetna, intelektualna podróż.  

The meeting in the Library!

W grudniu uczniowie klasy 2A i 1A mieli okazję zwiedzić nieznane dotąd zakamarki Książnicy Beskidzkiej. Podczas wizyty w bibliotece pani Patrycja wprowadziła nas w ten magiczny świat czytając nam fragment książki Renaty Piątkowskiej pt.: „ Gdyby jajko mogło mówić” . Nie dajcie się zwieść tytułowi – fragment był o św. Mikołaju. Następnie uczniowie mogli poczytać, pooglądać i zapytać o swoje ulubione pozycje. Pani Patrycja zabrała nas również na niesamowitą wycieczkę po zakamarkach budynku, miejscach do których na co dzień nie ma wstępu nikt inny oprócz pracowników Książnicy. Uczniowie byli zachwyceni magazynem z tajemniczymi przesuwanymi regałami. Zachęcamy do ponownej wizyty – przekonaliśmy się, że każdy znajdzie tam książkę, która rozwinie pasje, zainteresowania i poszerzy horyzonty młodego czytelnika.

The Santa Claus in 1a!

6 grudnia wybraliśmy się do kina z okazji Mikołajek. Przed seansem zobaczyliśmy Mikołaja, który rozdawał słodkości! Film bardzo wszystkim się spodobał, a samo wyjście dostarczyło  nam wiele atrakcji. Vaiana - skarb oceanów to świetna bajka. Dzieci były zachwycone. Po powrocie do szkoły na uczniów również czekała miła niespodzianka. Mikołaj nas w tym roku hojnie obdarował. Chyba byliśmy bardzo grzeczni.

Classes in Grade 2b!

Wf to nie tylko zajęcia ruchowe, zabawa, doskonalenie różnych technik sportowych czy sprawności to także nauka układania i dbania o swoje rzeczy w szatni. Uczy nas ładu i porządku, którego akurat klasa 2 b przestrzega przed zajęciami wf oraz po. Oby to się przekładało w innych równie ważnych porządkach :)

The Secret Santa in 3a!

W klasie 3A zorganizowaliśmy pierwsze, klasowe Mikołajki. Każdy został wylosowany przez tajemniczą koleżankę lub kolegę, którzy przygotowali ciekawy prezent. Pomagał nam w tym mały, duński Mikołajek i może dlatego radość z prezentów była tak wielka. Dodatkową atrakcją były, mikołajkowe babeczki i piękne, malowane kamyki z wizerunkiem Św. Mikołaja, którymi obdarowała nas Emilka-dziękujemy.                                  

The business class in 3a!

Lekcje przedsiębiorczości w klasie 3A, to nie tylko wycieczki do zakładów i firm ale również ciekawa i efektywna współpraca z naszymi rodzicami, którzy dzieląc się swoją nabytą wiedzą, umiejętnościami edukacyjnymi, wzbogacają doświadczenia uczniów. Pani Michalina, mama Karolinki przygotowała i przeprowadziła bardzo kształcącą, aktywną lekcję konsumencką. Uświadamiała i wyjaśniała na przykładzie piramidy żywienia i bogatych materiałów, znaczenie hasła „Jesteś tym co jesz” . Uczniowie w oparciu o listę zakupów samodzielnie dokonywali wyboru zdrowych i wartościowych produktów, zwracali uwagę na ich skład i termin przydatności do spożycia. Ta atrakcyjna lekcja, połączona z mądrą zabawą, świetnie poprowadzona przez rodzica, zakończona smacznym podwieczorkiem, zrobionym przez Panią Michalinę wywarła duże wrażenie na uczniach, są bogatsi w wiedzę, jaką z niej wynieśli-DZIĘKUJEMY!

CHURROS CON CHOCOLATE

Pomimo tego, że Święty Mikołaj nie przynosi prezentów dla dzieci z Hiszpanii, nasi uczniowie postanowili sobie ten piękny, grudniowy dzień umilić hiszpańskimi słodkościami. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak wykonuje się churros con chocolate według hiszpańskiej receptury. Uczniowie poznali też nazewnictwo podstawowych składników potrzebnych do wykonania churros. Najlepsza okazała się być jednak ich degustacja. Nasi uczniowie już wiedzą, że podczas przyszłościowych wyjazdów do Hiszpanii mogą zamawiać churros con chocolate, które bardzo im smakowały.

SER COMO PABLO PICASSO – Być jak Pablo Picasso

Na zajęciach dodatkowych z języka hiszpańskiego nasi uczniowie poznali najsławniejszego hiszpańskiego malarza i artystę – Pablo Picasso. Dowiedzieli się ciekawostek na Jego temat oraz dokładnie przyjrzeli się Jego najpopularniejszym dziełom. Jako, że Pablo Picasso zaczął malować gdy miał zaledwie 8 lat, dzieci także spróbowały swoich sił i stworzyły obrazy na styl tego znanego malarza. Pomimo tego, że styl malarski Picasso należy do bardzo oryginalnych to efekty pracy naszych dzieci były spektakularne.

St. Andrew's Day!

Zgodnie z tradycją, w dzień Świętego Andrzeja odbywają się zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości sobie wróżą. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń  w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy. Uczniowie naszej szkoły przeżyli wspaniały dzień, pełen magii, wróżb, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Klasy drugie próbowały dodatkowo wcielić się w rolę bohatera lektury „Szewczyk Dratewka” , samodzielnie projektując eksperymenty z tradycyjnymi, sypkimi składnikami spożywczymi. Niby łatwe, ale pracochłonne i uczące cierpliwości. No i gdzie te mrówki do pomocy? Dzień zakończył się szkolną dyskoteką, na koniec której odbyły się warsztaty taneczne poprowadzone przez rodziców jednego z naszych uczniów. Bardzo dziękujemy, bawiliśmy się znakomicie ! Tego dnia w naszej szkole było dużo śmiechu i radości, magii i wiary, że właśnie dzisiaj przyszłość odkrywa przed nami swoje tajemnice. Uczniowie pamiętają, aby traktować przepowiednie z przymrużeniem oka, bo Andrzejki to przecież tylko zabawa.

The visit to the Vet Clinic!

We wtorek klasa 2b wybrała się do lecznicy weterynaryjnej „Pod Czaplą” w Bielsku- Białej. Dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Solińskiej- Kleist uczniowie mogli bliżej poznać ten niezwykły zawód. Mieliśmy okazję zobaczyć wyposażenie lecznicy. Dodatkową atrakcja dla wszystkich dzieci był przyprowadzony przez Panią Kasię zaprzyjaźniony domowy gryzoń oraz kot. Każde z dzieci mogło je zobaczyć a nawet pogłaskać. Pani doktor opowiedziała dzieciom o pracy weterynarza, czym się zajmuje, jakie zwierzęta leczy oraz wytłumaczyła jak należy postępować gdy spotkamy chore zwierzątko. A wszystko to dzięki ogromnej ilości pytań jakie przygotowali drugoklasiści. Dowiedziały się jak wygląda wizyta czworonożnego pacjenta u lekarza, jak należy dbać o domowych pupilków. Pani doktor udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na pytania: jakie najbardziej egzotyczne zwierzę miała okazję leczyć, jak leczy się najmniejsze zwierzęta np. rybki, jak leczy się zwierzęta z wścieklizną, najtrudniejszy pacjent, jak chorują zwierzęta, jak bada się jaszczurkę, czy leczyła pani kiedyś konia?... itd... Klasa 2 b składa serdeczne podziękowanie za tak miłe przyjęcie i poświęcenie nam czasu mimo wielu obowiązków.

The Teddy Bear's Day!

W piątek pierwszoklasiści świętowali ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA. Wszyscy uczniowie przynieśli w tym dniu do szkoły swoje ulubione misie, z którymi odbywały się tańce i konkurencje. Niektórzy uczniowie przebrali się nawet za misia! Dzień ten przebiegł w bardzo przyjaznej atmosferze. Każdy uczeń mógł zapoznać swoją klasę z jego ulubionym pluszakiem.

November classes in 1a!

Pierwszaki chętnie bawią się i uczą. Poznały sekrety teatru, śmiało prezentują aktorskie umiejętności w klasowym przedstawieniu teatralnym, odgrywają śmieszne role z Plastusiem. Poznały też rolę informacji o spektaklach teatralnych, zaprojektowali swój własny, niepowtarzalny afisz. W parze z dobrą zabawą idzie ważna matematyka.

The visit to the Radio Station!

Słuchacie Radia Bielsko? Jeśli nie, to powinniście zacząć, bo byliśmy tam my – klasa 2A ! Dzięki uprzejmości całego zespołu mogliśmy zwiedzić m.in. płytotekę, trzy studia nagraniowe, posłuchać wiadomości czytanych na żywo, poznać wielu pracowników, w tym dziennikarzy redagujących Kurier Radia Bielsko. Co więcej, mieliśmy także możliwość wejścia na antenę i pozdrowienia najbliższych oraz wszystkich słuchaczy. Każdy witał nas z uśmiechem i entuzjazmem. W szczególności dziękujemy oprowadzającym nas po siedzibie radia panu Łukaszowi i pani Joli!

Forest School in November

Listopadowa wyprawa na Forest School zakończona. Uczniowie już na samym początku mogli się przekonać, jak zmienia się las w ciągu roku. Na naszej drodze natknęliśmy się na nieoczekiwane przeszkody, które jednak z łatwością pokonaliśmy. Tym razem nasza niezastąpiona p. Christine dała nam bardzo trudne zadanie. Jak znaleźć 20 leśnych skarbów i zmieścić je do pudełka po zapałkach ? Do tego jeszcze przeliczyć i nazwać – oczywiście w języku angielskim. Nieocenioną pomocą okazali się nasi cudowni rodzice. Dziękujemy że byliście z nami !

The November classes in 2a!

Klasa 2A z dużym entuzjazmem powitała w swych progach Kubusia Puchatka wraz z przyjaciółmi. Na koniec wspólnej przygody przygotowaliśmy pamiątkowe portrety bohaterów, które zawisną w naszej klasie. Ponadto w listopadzie rozmawialiśmy o zdrowiu i sposobach na jesienne przeziębienia. Zgłębialiśmy tajniki ludzkiego ciała w czym pomógł nam nasz gość widoczny na zdjęciu. W listopadzie stawiamy na uśmiech, przyjaźń i współpracę.

The visit to Institute of Meteorology and Water Management!

W listopadowy dzień uczniowie klas II i III odwiedzili Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Bielsku-Białej. Podczas spotkania w Instytucie zapoznali się z urządzeniami w ogródku meteorologicznym. Pan meteorolog tłumaczył w jaki sposób zbiera się dane pogodowe i do czego się je wykorzystuje. W stacjach meteorologicznych dokonuje się pomiarów: temperatury, ciśnienia, wilgotności, kierunku i prędkość wiatru, pomiarów nasłonecznienia, pomiarów ruchu chmur. Przedstawił uczniom rodzaje chmur oraz sposób sprawdzania opadów deszczu. Uczniowie podczas spotkania obserwowali w jaki sposób przekazuje się informacje pogodowe, odczytywali też na gotowych wydrukach prognozy pogody na najbliższe dni. Taki przykład pogody można zobaczyć na naszej gazetce w sekretariacie szkoły.

The  business class in 3a!

Klasa 3A w ramach projektu edukacyjnego „Lekcje przedsiębiorczości-poznajemy ciekawe zawody” wybrała się tym razem do Hipermarketu Auchan. Dzięki przychylności Dyrektora Auchan uczniowie mogli poznać funkcjonowanie dużego przedsiębiorstwa handlowego. Pani kierownik Monika była naszym doskonałym przewodnikiem. W piekarni zobaczyliśmy cały proces robienia pysznych pączków i pieczywa, a uwieńczeniem było samodzielne wykonywanie owocowej tarty przez uczniów. Wśród wielu ciekawych i bardzo potrzebnych stanowisk w tak dużym przedsiębiorstwie zobaczyliśmy, jak wygląda monitoring obiektu oraz odpowiedzialna praca na kasie-każdy z nas mógł skasować i zapakować towary. Dowiedzieliśmy się, że oprócz kwalifikacji ważna jest także pasja i zamiłowanie do wykonywanej pracy. Bardzo dziękujemy za wspaniałą lekcję i upominki, na pewno ją zapamiętamy.

Cookie monster!

Pierwszoklasiści i ich ciasteczkowy potwór.

The Independence Day!

W Primary Steps uczniowie zawsze uroczyście obchodzą Narodowe Święto Niepodległości. Na apelu szkolnym wszyscy odśpiewaliśmy hymn, było uroczyście i biało-czerwono. Dla upamiętnienia 98 rocznicy uzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie klasy 3A przygotowali historyczną inscenizację „ Nasza piękna ojczyzna”. Była to dobra lekcja patriotyzmu dla najmłodszych, ważne daty, pieśni patriotyczne, stroje i atmosfera radości nas wszystkich.

A spectacular guest in 2b!

Listopadowy temat "Zdrowia" zachęcił klasę 2 b do zaproszenia na zajęcia oryginalnego gościa – szkieletu naszego ciała. Szkielet pozwolił uczniom łatwiej przybliżyć obraz budowy ludzkiego ciała. Po szkielet z którego wymienione zostały czaszka, kręgosłup i żebra. Organy wewnętrzne uczniowie mieli możliwość zobaczyć, dotknąć i zastanowić się do czego są potrzebne człowiekowi. By utrwalić nową wiedzę stworzona została mini wersja każdego ucznia w zeszytach, a na koniec podręcznik z tropicieli pomógł jeszcze raz zerknąć w omawianą tematykę. Dla przypomnienia każdy uczeń prezentował, gdzie znajduje się wybrany organ. Nowemu gościowi nie mówimy dowiedzenia. Może jeszcze nas odwiedzi...

The nutrition pyramid in class 3a!

Klasa 3A aktywnie u uczestniczy w programie Szkoła Promująca Zdrowie. Uczymy się o ważności codziennego spożywania warzyw, owoców oraz zdrowych i wartościowych produktów. Dla przypomnienia wykonaliśmy swoją Piramidę żywienia, uczniowie już drugi rok kontynuują samodzielne robienie zdrowych podwieczorków, okazuje się, że są bardzo smaczne i przy tym kolorowe.

The laboratory classes!

Badanie jest jedną z dróg dochodzenia do prawdy, dokonywania odkryć i poszerzania wiedzy. Na lekcjach w klasie 3A prowadzimy zajęcia laboratoryjne z mikroskopami. Przy omawianiu tematyki jesiennej, uczniowie poznawali strukturę różnych materiałów przyrodniczych. Ciekawe spostrzeżenia uwieczniali na rysunkach powiększonych komórek liścia, owoców, warzyw ,czy pleśni.

The visit to the Theatre!

W ramach wyjść do teatru uczniowie szkoły mieli możliwość obejrzenia spektaklu pt. "Księga dżungli" w teatrze lalek Banialuka oraz zapoznania się z magią teatru od kulis. Szkoła przypomniała sobie o charakterystycznych trzech dzwonkach, które zapowiadają rozpoczęcie spektaklu. Najpierw powoli zgasły światła. Później odsłoniła się kurtyna i pojawili się aktorzy. Rozpoczęcie nie zwiastowało od razu tego na co czekała cała szkoła- czarnobiały start jak w komiksie, pokazujący stereotypową rodzinę i Alicję- wzór idealnego dziecka. Dopiero prezent jaki otrzymuje Alicja i zaczyna czytać- książka "Księga dżungli" wprowadza dziewczynkę w świat prawdziwy, gdzie szuka siebie, swojej naturalności, tym kim dziecko być powinno. Efekty wspaniałe. Całe przedstawienie przebiegało wśród pięknych kolorów dżungli, ciekawej prezentacji zwierząt, dzikich dźwięków dżungli, a gdy się skończyło, wszyscy uznali, że było piękne i nieoczekiwane.
Po przedstawieniu, szkoła zobaczyła scenę zza kulis, maski, kukiełki, pacynki oraz pomieszczenia, gdzie tworzone są postacie od podstaw, gdzie szyte są dla aktorów i lalek ubrania, gdzie zwykła czarna sukienka zmienia się w piękną królewską suknię.

Halloween!

W ostatni piątek w naszej szkole zapanował dzień czarownic, kotów, wampirów, pająków, czarodziejów, wróżek, szkieletorów i czarownic. Ten rok obfitował w halloweenowe stroje przepełnione magią, czarami, kolorami czernie, bieli i pomarańczy.
Bal halloweenowy rozpoczęto od prezentacji strojów/ przebrań, by po niej wyłonić najoryginalniejszy strój wykonany własnoręcznie oraz najciekawszą dynię.
Wygranymi zostali w kategorii strój halloweenowy: Łukasz Krężołek jako As Trefl(2a), Tymur Kalinichenko jako Pająk z extra pajęczyną (3a), Michał Szewczulak również jako Pająk Krzyżak (1a), Zofia Pyszka- Pani Dynia (2a)- brawa!!!
W kategorii dyń: Karolina Koralewska (3a), Jakub Garbień (3a), Justyna Strońska (2b)- brawa!!!
Cukierek albo psikus!

The active break in 1a!

We wtorek z inicjatywy zespołu Szkoły Promującej Zdrowie w naszej szkole odbyła się ,,Aktywna przerwa” poprowadzona przez Magdalenę Grabowską-Żmudę. Podczas przerwy Pierwszoklasiści mogli aktywnie spędzić czas. Uczniowie chętnie ćwiczyli i się gimnastykowali. Taka przerwa będzie organizowana w każdym kolejnym miesiącu. Podczas przerwy propagowany jest zdrowy tryb życia i uprawianie sportów.

The nice walk in the autumn leaves.

Jesienna aura spowodowała, że klasa 2b w ramach dodatkowego wf wyruszyła na zewnątrz, by wyzbierać spod pobliskich drzew- kasztany. Szkoła zbiera je dla żubrów z pszczyńskiej zagrody - są one bowiem ich wielkim przysmakiem. Klasa 2 b zebrała ogromne 2 pudła. Później przeszliśmy się w kierunku parku w poszukiwaniu jesiennych liści. Pomogły one w stworzeniu liściowych zwierząt, które udekorowały nasze okna w klasie.

Swearing-in ceremony!

Ślubowanie klasy pierwszej. 20 października  wszyscy uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar naszej szkoły.  Na początku pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów. Uroczystego pasowania na uczniów Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Primary Steps dokonała Pani Dyrektor. Dzieci przyjmowały ten symboliczny gest z wielkim przejęciem. W tym jakże wyjątkowym dniu dzieciom towarzyszyli rodzice, którzy z dumą obserwowali, jak ich pociechy wstępują w szeregi szkolnej braci. Na zakończenie starsi uczniowie zaprezentowali swoje programy artystyczne i zapewnili o swoim wsparciu. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie. Niech zapał do nauki trwa w Was przez cały okres edukacji!

The business lesson in 3a!

Klasa 3A z „Primary Steps” rozpoczyna nowy projekt edukacyjny „Lekcje przedsiębiorczości-poznajemy ciekawe zawody”. Projekt ma na celu ukazywanie uczniom znaczenia wykorzystania wiedzy i nauki w praktycznym funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Wycieczka do Banku BPH O/ Bielsko-Biała, przy ul. Szkolnej zainaugurowała nasz projekt. Uczniowie przeprowadzili wywiad z dyrektorem Banku BPH, który kompetentnie i wyczerpująco omówił odpowiedzialną ale i satysfakcjonującą pracę na stanowisku kierowniczym w dużym banku, znaczenie wykształcenia zarówno ekonomicznego, jaki prawniczego oraz umiejętności pracy z zespołami ludzkim. Pani Renata pokazała nam różne stanowiska obsługi klienta i podkreśliła znaczenie dbałości o dobro klienta i jego finansów. Uczniowie otrzymali upominki, za które bardzo dziękujemy i które na pewno utrwalą wiedzę zdobytą w czasie lekcji przedsiębiorczości w Banku BPH.

 

The healthy snacks in 3a!

W klasie 3A kontynuujemy projekt „Zdrowe i kolorowe podwieczorki”. Uczniowie w każdy czwartek sami komponują ,przygotowują i ze smakiem zajadają np. owocowe szaszłyki czy kolorowe kanapki. W planie mamy wiele pomysłowych i zdrowych przysmaków. Ważne, aby w naszym menu było jak najwięcej cennych i potrzebnych witamin, a samodzielnie wykonane danie w miłym i preferującym zdrowie towarzystwie smakuje o wiele bardziej.                           

October in 2a!

Początkiem października klasa 2a wybrała się do parku w poszukiwaniu skarbów jesieni. Piękne prace plastyczne zdobią teraz nasza gazetkę. W naszej szkole jest czas zarówno na naukę, jak i relaks przy wspólnym muzykowaniu. Z okazji Dnia Nauczyciela samodzielnie zrobiliśmy dla naszej pani pyszne, zdrowe kanapki.

Tak uczniowie Primary Steps obchodzili Dzień Edukacji Narodowej!

Physical education in 3a!

Lekcje wychowania fizycznego w klasie 3a są zawsze atrakcyjne, efektywne i dają dużo radości uczniom. Zajęcia na dużej Sali gimnastycznej oprócz ćwiczeń wielorozwojowych, umożliwiają uczniom poznanie i doskonalenie popularnych gier zespołowych: piłka nożna, pika ręczna, koszykówka czy hokej. Mamy również zajęcia na szkolnej Sali ruchowej, tam mamy ćwiczenia ogólnorozwojowe, poznajemy kroki taneczne, ćwiczymy z przyborami oraz poznajemy popularna grę w ping-ponga, gramy też w mini futbol „Piłkarzyki”.

The election in class 3a!

W środę w klasie 3A odbyły się wybory do Samorządu klasowego. To ważne i ekscytujące wydarzenie. Uczymy się demokracji, podejmowania decyzji i dokonywania odpowiedzialnego wyboru. To również dobry moment na pozytywne oceny swoich koleżanek i kolegów, dlatego zaczęliśmy od zabawy integracyjnej „Pozytywne dłonie”, gdzie pisaliśmy pozytywną informację o każdym uczniu-to było bardzo miłe i budujące. Później, w tajnym głosowaniu uczniowie oddawali głosy na swojego kandydata. Komisja odczytywała i liczyła głosy. Ostatecznie po trzech turach wybrano: przewodniczą klasy - 3A Emilię Sz., z-cę przewodniczącej - Marię T. i skarbnika Jakuba Sz. Gratulacje i powodzenia w działalności samorządowej!

The pancakes in 2b!

Tematyka październikowa związana z zdrowym odżywianiem skłoniła klasę 2 b do zrobienia naleśników. Według receptury pewnej znanej w telewizji polskiej kucharki z burzą loków, uczniowie zrobili ciasto do jednego z najlepszych smakołyków dzieci. Każdy według swoich preferencji smakowych nakładał na naleśniki rożne owoce, domowej roboty dżemy i jogurty, by później je zjeść. Bardzo smaczna chwila.

The Football Match!

My w Primary Steps na co dzień pilnie się uczymy i rozwijamy, ale preferujemy też wspólne, rodzinne i aktywne spędzanie wolnego czasu poza szkołą. W sobotę 8 października, nie mogło nas zabraknąć na uroczystym otwarciu Stadionu Miejskiego w Bielsku-Białej. Całą grupą w towarzystwie rodziców i przyjaciół szkoły kibicowaliśmy naszym Góralom. Dzieciaki z pomalowanymi twarzami w barwach klubu, głośno i entuzjastycznie dopingowali piłkarzy wymachując nowymi szalikami kibica. Mimo rozczarowania przegraną, miło było razem spędzić czas na pięknym i nowoczesnym stadionie

Healthy snack in 1A!

We wtorek uczniowie z klasy 1A przygotowywali w szkole zdrowe kanapki. Wydarzenie to miało na celu pokazanie uczniom w jaki sposób należy się odżywiać, co należy jeść na śniadanie, czy kolację. Dla Nas, jako Szkoły Promującej Zdrowie jest bardzo ważne to, co uczniowie spożywają. Nauczyciele wdrażają zdrowe nawyki w codzienne życie. Uczniowie podczas przygotowywania posiłków wykorzystali produkty takie jak: chleb, sałata, rukola, pomidory, ogórki, ser, szynka.

Clases interesantes en el grupo 2A y 2B

Podczas ostatnich lekcji  języka hiszpańskiego dzieci poznały słownictwo związane ze światem zwierząt. Może to właśnie dlatego na zajęcia zawitało tak wiele niezwykłych stworzeń zarówno egzotycznych jak i udomowionych. Wszystko to możemy zawdzięczać wielkiemu talentowi plastycznemu naszych uczniów, którzy wykonali wspaniałe maski, które pomogły im zmienić się w przyjazne zwierzątka. Pomysły były naprawdę świetne a dzieci chętnie wzięły udział w realizacji tego projektu.

The trip to Kozia Górka!

„Jak dobrze nam zdobywać góry…” w myśl słów znanej piosenki ekipa z Primary Steps wyruszyła na pierwszą w tym roku a kolejną, tradycyjną integracyjną wyprawę na Kozią Górkę. Było nas dużo, sprzyjała piękna pogoda, dopisywały humory i fantastyczna atmosfera. Każda klasa otrzymała ciekawe i trudne zadania do wspólnego z rodzicami wykonania podczas wspinaczki na szczyt. Po drodze nie obyło się bez przyrodniczych sensacji-Kuba G. znalazł grzyba OLBRZYMA! Zostawiliśmy go niech sobie jeszcze podrośnie;). Wszyscy spisali się na „ 6” - zadania i konkursy wykonane super i były super słodkie nagrody dla zwycięzców-brawo!

Cleaning the world!

W poniedziałek uczniowie klasy 2 b w ramach godziny wf wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątanie Świata” przebiegającej w tym roku pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów". Była ona częścią światowej kampanii „Clean Up The World”. Podejmowane działania miały na celu promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu, uświadomienie nam o ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności. Dzień był poświęcony pogadankom zachęcającym do stosowania w życiu codziennym prostych, ale skutecznych działań dotyczących segregacji śmieci, co sprzyjać będzie efektywnej ochronie środowiska i zasobów naturalnych. Uczniowie segregowali odpady porządkując między innymi teren wokół szkoły.

Classes in 2A!

Klasa 2 A wyłącza zmysły ! Sprawdzaliśmy czy śniadanko smakuje tak samo, gdy nie czujemy zapachu i czy potrafimy rozpoznać przedmioty bez patrzenia na nie. Trzeba przyznać, że było wesoło. Radosny nastrój panował także na zajęciach związanych z ekologią. Suche śmieci posłużyły małym konstruktorom do stworzenia klasowego przyjaciela – Gucia. Koniec miesiąca to również święto chłopaków. Dziewczynki z 2A zrobiły dla swoich klasowych kolegów „ zośki”. Niespodzianka się udała, a podziękowaniom nie było końca.

Scientific workshops!

W czwartek odbyły się warsztaty ,,Świetlik". Podczas warsztatów dzieci poznały i zobaczyły ciekawe doświadczenia, dowiedziały się na czym polega praca naukowca. Uczniowie zobaczyli m.in. linijkę, która przyciąga kawałki papieru, tęczę na ścianie, pływające po wodzie karty do gry. Takie zajęcia z pewnością uczą dyscypliny, cierpliwości i odpowiedzialności. Uczniowie uświadomili sobie, że wszystko, co dzieje się w naturze, w domu, w szkole, w środowisku da się wyjaśnić w sposób naukowy. Uczniowie byli zachwyceni zajęciami, gdyż za pomocą zmysłów wzroku, słuchu i dotyku mogli doświadczyć różnych ciekawych zjawisk.

Forest School in September!

Pierwszy Forest School w nowym roku szkolnym 2016/2017 przywitał nas pięknym jeszcze letnim słońcem. Idealna okazja do stworzenia leśnych mikstur + pomysł co taki mix może zagwarantować? Zamianę w węża, idealne stopnie w nauce, piękne długie włosy jak z bajek Disney`a... było dużo pomysłów. Las był pełen niespodzianek: żaby, grzyby, świeże nasiona, które spadły z drzew. Był to dobry czas do przypomnienia sobie kilku zasad, jakie obowiązują i których przestrzeganie zapewnia nam bezpieczeństwo w lesie, m.in. nie zrywamy owoców lasu, które zapewniają przeżycie innym zwierzętom. Bardzo ciepłe i miłe popołudnie oby takich jak najwięcej w każde trzecie piątki miesiąca!

Zgodnie z porządkiem w klasie 2 b, uczniowie dbają o zdrowe II śniadania- domowe kanapki, owoce, warzywa. Śniadanie syte, smaczne i pełne witamin a co najważniejsze łatwo mieści się w lunchboxie. Brawo! Natomiast, wychowanie fizyczne z Panem Jarkiem cieszy się ogromną sympatią wśród uczniów klasy 2 b. W przypadku miesiąca września zajęcia sportowe skupiają się przede wszystkim na opanowaniu podstawowych umiejętności gry w koszykówkę- podawanie piłki, rzucanie do kolegi, kozłowanie jedną ręką. 

The great success of our students !

Z radością informujemy, że ekipa "rajdowców" z PRIMARY STEPS dzięki tak licznemu udziałowi w 41. RODZINNYM RAJDZIE ROWEROWYM osiągnęła kolejny sukces i to w wielu dziedzinach:

1. PUCHAR za II m-ce W KATEGORII najliczniejsza zorganizowana grupa PRIMARY STEPS - brawo!;

2. Nasz uczestnik JEREMI ZDOBYŁ NAGRODĘ, jako najmłodszy uczestnik rajdu- brawo!

3. RODZICE GABRYSI zdobyli nagrodę za ciekawe hasło rajdu-brawo;

4. TATA KACPRA wygrał NAGRODĘ GŁÓWNĄ -rower za najciekawsze hasło rajdu-brawo!

5. WSZYSCY ZASŁUGUJĄ NA SUPER NAGRODĘ i SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIE ZA TO,ŻE BYLIŚMY obecni!  Wszyscy nas widzieli, słyszeli i chyba nie blefujemy, jak powiemy,że byliśmy najaktywniejszą i najweselszą ekipą.

Dziękujemy raz jeszcze, gratulujemy i liczymy ,że wiosną znów będziemy razem.

 

September in grad 1a!

Pierwszoklasiści w nowej szkole czują się świetnie! Aktywnie spędzają czas ucząc się i bawiąc. Uśmiech z ich twarzy nigdy nie znika!

September in grade 2a!

Klasa 2 A z ochotą rozpoczęła nowy rok szkolny 2016/2017. Z radoscią witamy w naszej klasie dwóch nowych kolegów i kolezankę ! Przez pierwsze dwa tygodnie Tropiciele z 2 A przypominali sobie tajniki matematyki i informacje o języku głównie w formie zabaw i gier

September in grade 3a!

Nasi trzecioklasiści zaczęli nowy rok szkolny aktywnie i różnorodnie. Dbamy o higienę i zdrowie. Wykorzystujemy ładną pogodę organizując zajęcia ruchowe w terenie. Poprzez zabawy integracyjne coraz lepiej się poznajemy. Były też ciekawe wspomnienia z wakacji ale i czas na intensywną pracę oraz naukę.

Welcome to new School Year 2016/2017!

Serdecznie witam uczniów klas Ia, IIa, IIb i IIIa! Ruszamy z nowym rokiem pełni energii i wypoczęci gotowi do całorocznej pracy!